Windykacja roszczenia – jak przebiega?

Oddawanie wierzytelności to trudny proces. Istotne niemniej jednak jest to, żeby mieć potwierdzenie, że taki dług posiadamy – w wielu przypadkach takim potwierdzeniem jest weksel czy też umowa kredytowa, umowa pożyczki bankowej czy inna umowa cywilno prawna. Stale, gdy pożyczamy komuś finanse, musimy podpisać umowę takiej pożyczki. Jest to dowód poświadczający, że taka transakcja rzeczywiście miała miejsce. Jeżeli nie będziemy mieć takich dokumentów, nie będziemy w stanie dowieść, że faktycznie użyczyliśmy komuś pieniądze a tym samym nie będziemy w stanie dochodzić własnych praw. Właśnie dlatego także wszystkie banki oraz instytucje pieniężne tak niezmiernie dbają o formalności powiązane z pożyczkami lub kredytami. 

W wielu przypadkach kredytobiorca na przyznanie kredytu oraz przelanie środków na konto powinien czekać nawet kilka tygodni. Taki dług, taką pożyczkę musimy oddać. Nie oddajemy sumy od początku do końca takiej, jaką pożyczyliśmy. Instytucja finansowa musi mieć przychód oraz za fakt użyczenia nam pieniędzy pobiera opłatę. Dochodem jest oprocentowanie, jakie jest przez bank narzucone. Jeśli nie będziemy spłacać kredytu, czeka nas windykacja długu. To dochodzenie roszczeń i zwrot pożyczonych pieniędzy. To smutne, windykacja nie jest miłym procesem. Jest to przymuszenie pożyczkobiorcy do tego, aby oddał pożyczone pieniądze. Jak najbardziej w każdym wypadku windykacja powinna odbywać się zgodnie z prawem i tak zazwyczaj jest. Jednakże zdarza się i tak, że pożyczkodawcy sami, na prywatną rękę, bez właściwych zezwoleń pragną dochodzić własnych praw, chcą odzyskać finanse. Taka windykacja nie jest zgodna z prawem. To przykre w dzisiejszych czasach także i takie niezgodne z prawem odzyskiwanie długów ma miejsce. Nikt z nas nie lubi być oszukiwany. A niespłacanie własnych zobowiązań jest pewnego typu oszustwem. Rzecz jasna przeróżne są powody braku spłaty zobowiązań. 

Jeżeli masz kłopot z wierzycielem, a dług jest opisany wekslem – przetestuj efektywne rozwiązanie: klauzula na zlecenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *